24 خرداد؛ ضرورت اعتماد به جوانان

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
نوشته شده توسط  | منتشرشده در: یادداشت ها
در ایام منتهی به روز 24 خرداد 1392 حضور جوانان در ستادهای انتخاباتی حامی دکتر حسن روحانی ستودنی بود. در روز انتخابات نیز حضور جوانان در حوزه‏های رای‏گیری مثال‏زدنی بود. در حوزه‏های رای‏گیری شهرستان‏های کاشمر و بردسکن و خلیل‏آباد این موضوع جلوه خاصی داشت. شنیدم که جوانان اصلاح‏طلب و اصولگرایان حامی دکتر روحانی در این سه شهرستان در بازه تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری به صورت خودجوش اقوام و آشنایان و همسایه‏ ها را دعوت به شرکت در انتخابات می‏کردند. میل به تغییر مشهود بود. این مسئله در میان جوانان رنگ و بوی خاص خود را داشت.
 
جوانان روحیه پرسشگری دارند. احترام به این روحیه عاملی موثر در پویایی جامعه است. پرسشگری لازمه توسعه است. تا وقتی فرهنگ پرسشگری جوانان محترم شمرده نشود، نمی‏توانيم به سمت توسعه حرکت کنيم. یقین دکتر روحانی انتخاب خود را مدیون جوانان می‏داند. جوانان دردمندانه خواهان تحقق شعارهای هستند. 24 خرداد نماد حضور هوشمندانه جوانان برای تحقق شعار تغییر در بستر تدبیر و امید است. اینک بعد از 2 سال این جوانان هستند که با هوشمندی ضمن نکوداشت 24 خرداد تحقق کامل شعارهای مختلف را به نظاره نشسته‏اند.
جوانان این مرز و بوم دل در اعتلای ایران اسلامی دارند. اعتقادی راسخ به نظام جمهوری اسلامی دارند و دردمندانه بالندگی انقلاب اسلامی را خواهان هستند. 24 خرداد سال 1392 جلوه دیگری از نتایج اعتماد سیاسیون به جوانان بود. خوشبختانه توجه به جوانان و اعتماد به آنها و استفاده از توان اجرایی آنان از شاه‏بیت‏های اصلی زعامت امام راحل(ره) است. مقام معظم رهبری نيز بر نقش مهم جوانان تاکيد دارند.اگر راه ما راه امام است چاره‏ای نداریم که به جوانان اعتماد عملی کنيم جوانان آینده سازان فردای کشور ما هستند، قرآن کريم نيز از نقش جوانان و تأثير نيروي فياض جواني در به‌وجود آوردن وقايع بزرگ تاريخي به صراحت سخن گفته است.
انتخابات مظهر تجلی اراده ملت درخلق حماسه سیاسی و نماد مردم سالاری دینی است. جوانان در خلق این حماسه پیشتاز و میداندار بودند. جوانان در سالیان منتهی به خرداد 1392 خواهان دمیده شدن روح امید و انجام تغییر بودند. اینان در این راه کمک زیادی کردند تا بتوانند فعالیت ستادی دکتر روحانی را گسترش دهند. جوانان حامی خط اعتدال با پاک‌دلی و نیت پاک و صادقانه و با داشتن دلی به‌دور از بدگمانی جانانه در راه پیروزی ایده تغییر و بسط امید تلاش کردند. جوانان اهل ریا و تظاهر نیستند، جوان سرشار از نیرو و شادابی است. در انتخابات خرداد 92 هر کاری به جوانان واگذار شد به بهترین نحو به نتیجه رسید.جوانان با ایجاد فضای پرسشگری و نقادی منصفانه بستر مطالبه گری مطلوبی ایجاد کردند. فعالیت اینان  در چارچوب قوانین تنور انتخابات را داغ‏تر کرد. درست از جریانات و نامزدهای انتخابات را در چارچوب قانون و مصالح کشور فراهم کنند.
جوانان ایران اسلامی خواهان اعتماد بیش از پیش هستند. نتایج اعتماد به جوانان در پیروزی انقلاب، دفاع مقدس و تولید علم مشهود و قابل احترام است. شبکه جوانان مدبر و هوشمند در نقاط مختلف ایران اسلامی آماده خدمت به دغدغه‏های دولت تدبیر و امید است. یکی از برکات حضور جوانان در صحنه‏های مختلف؛ ارتقای نشاط اجتماعی در جامعه است. بهترين راه حل براي هدايت جوانان ايجاد زمينه هاي لازم براي مشاركت آنان در تصميم گيري‏های سياسي و اجتماعي است. نتيجه چنين مشاركتي ، سازندگي بيشتر و قرار گرفتن جامعه در مسير پيشرفت است.
یقین دولتمردان می‏دانند؛ عدم مشاركت جوانان در مسايل اجتماعي زمينه‏هاي بي تفاوتي آنها را فراهم و باعث از بین رفتن استعدادهاي فكري و زمينه‏هاي رشد و خلاقيت ایشان می‏شود. بايد دولتمردان با درايت و هوشمندي زمينه حضور و مشاركت بیش از پیش جوانان را فراهم كرده و آرام و آرام ايفاء نقش در پیشرفت ایران اسلامی را به آنها بياموزند، و پذیرای ريسك كردن، نو آوري ، ابتكار، خلاقيت و حصار شكني جوانان باشند. وجود جوانان يكپارچه انرژي است و اين انرژي‏ها بايد به قدرت سازنده تبديل شود.
24 خرداد بستر مناسبي بود تا جوانان بصورت عملي و ملموس تمرين دموكراسي را تجربه كرده و دانش سياسي خود را ارتقاء دهند.يافتن نگاه علمي نسبت به مسائل ، کسب قدرت تحليل ،ياد گيري تعامل اجتماعی،  احساس «ما» كردن و خروج از مرحله «من» گرايي، يادگيري ارزش هاي اجتماعي و پايبندي به آنها و يافتن نقش اجتماعي از دستاوردهای این انتخابات بود. شایسته است  بیش از پیش شاهد تکیه دولت به جوانان باشیم.

روزنامه شرق - ویژه نامه خراسان رضوی
26 خرداد 1394 
 
 
 جهت دانلود روزنامه کلیک نمایید.
بازدید 617 بار
آخرین ویرایش در سه شنبه, 26 خرداد 1394 ساعت 12:49

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.